Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
21 %
2.6kmh
0 %
Enj
21 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Miratohet kontrata koncesionare për aeroportin e Kukësit, Belinda Balluku jep DETAJE

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

0d567cb8edfc4105f49b8ee5ac7e88ac

Miratohet kontrata e koncesionit për aeroportin e Kukësit. Lajmin e konfirmon ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku.

Në një konferencë për shtyp, Balluku u shpreh se kontrata është miratuar sot në mbledhjen e Këshillit të Ministrave. Ndërsa tani kjo i hap rrugë ndërtimit të aeroportit.

“Është miratuar sot kontrata e koncesionit për aeroportin e Kukësit. Kjo i hap rrugë ndërtimit të aeroportit. Kohëzgjatja e koncesionit është 35 vite, kohëzgjatja e punimeve është 24 muaj. Do të punësohen fillimisht 220 persona. Pritet që të shkojë më tej në 12 mijë persona. Pozita e mirë gjeografike ka tërhequr vëmendjen e firmave. Synimi është që përmes çmimeve të ulëta ky aeroport të shërbejë për udhëtarët nga Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi. Pritet që të ketë një ndikim ekonomik për zonën”, tha Balluku.   

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img