Tirana
clear sky
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
93 %
1.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
21 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Miratohen 3 akte ligjore, Zguri: Zgjedhjet e ardhshme do përmirësohen

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

8c1bdda981178a410553b4fa7072cce6

Kreu i KQZ, Klement Zguri në një deklaratë për mediat bëri me dije se janë miratuar tre akte ligjore për zgjedhjet e ardhshme.

Zguri u shpreh se duke qenë se Reforma Zgjedhore nuk ka bërë progres këto akte do të ndikojnë në përmirësimin e zgjedhjeve vendore.

Kreu i KQZ theksoi se aktet janë hartuar në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtarë, ku mes të tjerash përfshihet edhe transparenca financiare e partive politike.

“Reforma zgjedhore edhe këtë herë nuk po shënon progres. Por KQZ po i adreson rekomandimet e OSBE. Ne kemi të bindur se zgjedhjet që do vijnë do shënojnë përmirësim, falë këtij kuadri të ri ligjor dhe këtyre tre akteve që ne miratuam. Në zgjedhjet e ardhshme vendore nuk do të raportojnë vetëm partitë por edhe kandidatët kjo do të thotë më shumë barazazi dhe ndershmëri. Të tre aktet u bënë të mundur falë një pune të KQZ në mbështetje të partnerët ndërkombëtarë. Këtu përshfihet transparenca me financat të partive politike. Unë dua sot përmes kësaj dekarate të falemnderoj partnerët ndërkombëtarë”, u shpreh Zguri.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img