Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
44 %
4.1kmh
75 %
Pre
26 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
28 °
Mar
24 °
E premte, 17 Shtator, 2021
spot_img

Mira Rakacolli heq përgjegjësinë nga ministria dhe tregon kush i përzgjodhi personalitetet që do të vaksinohen

spot_img

Lajme të ngjashëm

89fff074d818625c3f1ab0fe3eb2ecb5

Vendimi i qeverisë për vaksinimin e personaliteteve mbi 80 vjeç të vendit tonë ka ngjallur shumë debate, për shkak se opozita kërkon që qytetarët të trajtohen në mënyrë të barabartë.

Zv.ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli ka zbuluar se kush i ka përzgjedhur këta personalitete për t’u vaksinuar, duke u shrpehur se janë mjekët e familjeve ata që e kanë bërë përzgjedhjen.

“Sot u bënë vaksinime për shumë persona mbi 80 vjeç, të cilët janë të zgjedhur nga mjekët e familjes. Nga çdo qendër shëndetësore e Tiranës u përzgjodhën nga mjekët e familjes duke pasur si kriter në radhë të parë moshën dhe duke parë gjendjen shëndetësore të tyre. Ishin vetë mjekët e familjes, ata që janë përgjegjës për ruajtjen e shëndetit dhe për kurimin e tyre, që i përzgjodhën ata. Kështu që sot janë vaksinuar rreth 80 veta nga gjithë Tirana të përzgjedhur vetëm nga mjekët e familjes. Janë mjekët e familjes ata që kanë përcaktuar mënyrën. Është orientimi nga vetë mjekët e familjes nga çdo qendër shëndetësore t’i zgjedhin në bazë të moshës ata persona që gjykojnë ata me radhë. Kalendari i vaksinimit është detyrë që e bëjnë ekspertët e komitetit të vaksinimit, jo Komiteti Teknik, komiteti i vaksinimit që është një komitet kombëtar që funksionon gjithmonë që nuk është ngritur tani për Covidin.” tha Rakacolli në Klan News.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img