Tirana
fog
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
100 %
0.5kmh
58 %
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
Sht
24 °
E martë, 30 Maj, 2023

Miq dhe kolegë urojnë Servet Pëllumbin, profesori socialist mbush sot 86 vjeç

Lajme të ngjashëm

Servet Pëllumbi, politikani i njohur dhe themeluesi i Partisë Socialiste, ditën e sotme ka festuar 86-vjetorin.

Urimet e socialistëve dhe aktorëve të politikës që bashkëpunuan me të në vite, këtë 14 dhjetor kanë qenë të shumta.

Servet Pëllumbi ka lindur më 14 dhjetor 1936 në Korçë. Ish-kryetar i Kuvendit të Shqipërisë, Servet Pëllumbi njihet si një prej figurave, që ka luajtur rol kryesor në zhvillimet politike të vendit që prej fillimeve të tranzicionit.

Ai ka pasur një karrierë të gjatë politike në Partinë Socialiste dhe Kuvendin e Shqipërisë.

 

 


Më shumë