Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
4.1kmh
20 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Minutë pas minute, ç’po ndodh me vizitën zyrtare të të parit kryeministër serb në Shqipëri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

5f24f0351d090ed3b8f5823aeff96b88

13:00: Konferenca për shtyp e dy kryeministrave

11.45: Fillojnë bisedimet dypalëshe në Pallatin e Brigadave ndërmjet dy kryeministrave dhe dy delegacioneve

11.38: Kryeministrat Vuçiç dhe Rama dëgjojnë himnet e dy vendeve dhe parakalojnë Gardën e Republikës së Shqipërisë

11.20: Kryeministri Vuçiç zbret në Pallatin e Brigadave. Pritet nga kryeministri Edi Rama

11.00: Vuçiç zbret në Tiranë, në aeroportin e Rinasit pritet nga zv.kryeministri Niko Peleshi.

10.40: Forca të shumta policie patrullojnë Tiranën ndërkohë që është bllokuar trafiku.

10.35: Të gjitha rrugët ku do të kalojë kryeministri Vuçiç janë bllokuar. Nuk mund të kalojnë makinat

10.20: Helikopterë janë duke patrulluar në Tiranë dhe në gjithë itinerarin që do të përshkruajë kryeministri Vuçiç

Mbërrin në Tiranë kryeministri serb Aleksandër Vuçiç. Ai është i shoqëruar nga zëvendëskryeministrja dhe njëkohësisht ministrja e Transportit Zorana Mihajloviç. Avioni i Vuçiçit ka mbërritur në orën 10:55 në Aeroportin ‘’Nënë Tereza’’, sipas parashikimeve të agjendës. Delegacioni shqiptar që e ka pritur në aeroport është kryesuar nga zëvendëskryeministri Niko Peleshi.

Vizita e Vuçiçit do të fokusohet në 4 pika me zyrtarët e lartë shqiptarë, mes tyre edhe Kosova. “1. Marrëdhëniet mes Serbisë dhe Shqipërisë 2. Kosova 3. Ndërtimi i autostradës Nish-Prishtinë-Durrës 4. Rindërtimi i hekurudhës përmes Kosovës për në Shqipëri”, janë temat që do të diskutohen.

autokolonavucic

Autokolona e Vuçiçit

 

Programi i vizitës:

DITA E PARË:

– Një pritje zyrtare në Pallatin e Brigadave

– Takim privat me kryeministrin shqiptar

– Takimet bilaterale të delegacioneve

– Konferenca e përbashkët për shtyp

DITA E DYTË:

– Forumi Ekonomik i Vjenës

Lexo edhe: 

Vuçiç këndon himnin serb, Rama sheh nga qielli helikopterët (Video)

Vuçiç i referohet Kosovës si “Kosova dhe Metohija”: Nuk pajtohemi. Rama: Njohja, çlirim për ju

Rama: Dialogu Serbi-Kosovë jo vetëm në letër, kundër ksenofobisë në Ballkan

Kryeministri serb poston në Twitter foton zyrtare të takimit në Pallatin e Brigadave

Vuçiç “zbardh” misterin e dronit: Ismaili shkaktoi incidentin diplomatik

Vuçiç:Krenar që jam i pari kryeministër serb që vi në Shqipëri. Faleminderit për mikpritjen

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img