Hapësire reklamuese

Bota

Minstrja gjermane: Shkollat ​​duhet t'i përgatisin nxënësit për luftë

Shkruar nga Newsbomb
Minstrja gjermane: Shkollat ​​duhet t'i përgatisin

Ministrja gjermane e Arsimit Bettina Stark-Watzinger ka deklaruar se nxënësit duhet të mësohen se çfarë të bëjnë në rast të luftërave, katastrofave natyrore apo pandemive. Ajo tha gjithashtu se ishte e rëndësishme që ata të dinë se si ushtria kontribuon në sigurinë e Gjermanisë.

Çfarë tha ministrja?

Stark-Watzinger tha se shkollat ​​duhet të trajtojnë mbrojtjen civile dhe theksoi se qëllimi duhet të jetë "të forcojmë elasticitetin tonë".

"Shoqëria në tërësi duhet të jetë e përgatitur mirë për kriza, duke filluar nga një pandemi, në fatkeqësi natyrore, në luftë," tha ajo.

Stark-Watzinger foli për stërvitjet e mbrojtjes civile të bëra në shkolla në vende të tjera, si në Mbretërinë e Bashkuar, duke thënë se Gjermania gjithashtu mund të mësojë të bëjë të njëjtën gjë.

Ministrja bëri thirrje gjithashtu për zhvillimin e një marrëdhënieje "të qetë" midis nxënësve të shkollave dhe forcave të armatosura. Ajo sugjeroi që oficerët ushtarakë të vizitojnë shkollat ​​për të shpjeguar se çfarë "Bundeswehr bën për sigurinë tonë". Ajo theksoi se nuk mund ta kuptonte rezistencën ndaj një praktike të tillë.

Oficerët e të rinjve të Bundeswehr-it aktualisht lejohen të vizitojnë shkollat ​​në Gjermani kur ftohen nga mësuesit ose administratorët e shkollave.

Stark-Watzinger gjithashtu bëri thirrje për njohjen e të rinjve në Gjermani me kërcënimet ndaj lirisë, për t'i pajisur ata më mirë për t'u përballur me rreziqe të tilla. Kjo nuk duhet të jetë lënda e saj shkollore, por pjesë e kurrikulës.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese