Tirana
clear sky
15.4 ° C
15.4 °
15.4 °
60 %
1.4kmh
5 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
28 °
Mar
29 °
Mër
29 °
E shtunë, 21 Maj, 2022
spot_img

Ministrja Kushi: Miratuam vendimin për kodifikimin e programeve të studimit, tregon kush përfiton

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Arsimit dhe Sporteve, Evis Kushi, bëri me dije në mbledhjen e sotme se Qeveria ka miratuar vendimin për kodifikimin e programeve të studimit.

Sipas saj nga ky program përfitojnë univeristetet për të bërë një analizë më të mirë, si dhe studentët.  

“Miratuam vendimin për kodifikimin e programeve të studimit. Sipas ligjit, të gjitha programet e studimit që ofrohen në fusha të ngjashme, në të njëjtin cikël, duhet të jenë të ngjashme së paku në 70% të tyre.

Universitetet do të kenë mundësi të rrisin koherencën, përfitojnë institucionet politikbërëse, nëpërmjet kodifikimit do të kenë mundësi të bëjnë një analizë më të mirë duke patur të dhëna të unifikuara. Por përfitojnë edhe vetë studentët”, tha ministrja Kushi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img