Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
83 %
1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
35 °
Sht
35 °
Die
36 °
E mërkurë, 29 Qershor, 2022
spot_img

Ministrja Kumbaro: Nuk ka asnjë marrëveshje për të furnizuar me ujë Korfuzin! Këtë vit te Syri i Kaltër nuk do lejohet plazhi

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Turizmit Mirela Kumbaro, ka mohuar kategorikisht ekzistencën e ndonjë marrëveshje për të furnizuar Korfuzin me ujë nga Syri i Kaltër. Ajo është shprehur mbrëmjen e sotme se një gjë e tillë as është diskutuar dhe as ka ndonjë marrëveshje konkrete.

“Jo vetëm që do të rrijë aty ku është me status monument natyre, dhe për këtë kemi bërë një zgjerim të territori 293 hektarë duke i dhënë statusin park natyror. Syri i Kaltër shpesh herë ishte në rrezik nga dyndja e tejskajshme e vizitorëve. Këtë vit do të jetë i ndalur plazhi në monument dhe qasja me makina do të jetë në një distancë 1.4 km larg. Çdo pretendim tjetër është fals”, tha Kumbaro.

albsig

spring

E ftuar në emisionin “Open”, ministrja tha se Syri i Kaltër është pjesë e Bashkisë së Finiqit dhe as nga ky institucion nuk ka asnjë marrëveshje me autoritetet në Korfuz.

“Ministria e Turizmit ka bërë një deklaratë. Sa i përket deklaratës së kryetarit të bashkisë së Korfuzit, unë ju konfirmoj se nuk ka asnjë marrëveshje. Pra unë mund të them se çfarë bën Ministria e Mjedisit dhe Turizmit të Shqipërisë, sa i përket deklaratave të personave të tretë, duhet të pyesni ata”, shtoi ministrja Mirela Kumbaro.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img