Tirana
light rain
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
78 %
5.7kmh
75 %
Die
24 °
Hën
26 °
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
31 °
E diel, 29 Maj, 2022
spot_img

Ministrja gjermane: Bllokimi i eksporteve të drithit nga Rusia, përbën një kërcënim të madh 

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrat e bujqësisë të vendeve të G7 janë takuar në Gjermani për të diskutuar ndikimin e pushtimit rus në furnizimin global të ushqimit.

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, thotë se veprimet e Rusisë për të bllokuar eksportet e drithërave, përbëjnë një kërcënim të madh.

“Lufta hibride nuk është vetëm nga tanket dhe raketat ajrore, jo vetëm me lajme të rreme dhe propagandë, por gjithashtu është një luftë ushqimore që mund ta shohim përreth gjthë botës tashmë”, deklaroi Baerbock.

“Misri mbahet në Ukrainë sepse Rusia nuk lejon që miliona tonë misër të eksportohen në botë, ky është një rrezik i madh. Prandaj është vërtet mirë që po përqendrohemi tani në këtë seancë në krizën globale të ushqimit që po tregon lart në horizont”, tha ministrja gjermane.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img