Ministria shpall FITUESIN E KONKURSIT për markën me produkte tipike shqiptare (EMRI)

Publikuar tek: ekonomi, më 12:26 07-03-2018 Ministria shpall FITUESIN E KONKURSIT për markën me produkte tipike shqiptare (EMRI)

“edua” është projekti fitues në konkursin e përzgjedhjes së brandit të rrjetit të dyqaneve me produkte tipike shqiptare.

Nje proces konkurimi i iniciuar nga Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural në fillim të muajit shkurt beri bashkë rreth 40 studentë, arkitektë, studio design etj.

Mbas një seleksionimi paraprak nga juria e përbërë nga:

Niko Peleshi - Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural

Rezart Sako – Drejtor i Përgjithshëm i RED (Regional Economic Development)

Yllka Gjikopulli – Regjizore (Art Pamor)

Andi Shameti - Pedagog i Fakultetit të Arkiekturës dhe Urbanistikës, pranë UPT.

Vasjen Katro   - Grafik Dizajner

Mbrëmjen e djeshme në ambientet e COD në Kryeministri u prezantuan 15 punimet më të vlerësuara.

Në fund të aktivitetit është përzgjedhur edhe projekti fitues “edua”, project i cili sic prezantohet nga autorja e tij, Ilva Kureta, është një nxitje emocionale mes produktit dhe konsumatorit, i thjeshtë dhe i lexueshëm në cdo gjuhë. Në paraqitjen grafike të tij janë sjellë në mënyrë moderne elementë tradicionale të maleve dhe krahinave shqipfolëse.

Në përshëndetjen e tij, ministri Peleshi vlerësoi fluksin e madh të konkurentëve dhe cilësinë e punimeve.

“Duhet tё them qё s’kam bёrё zgjedhjen e duhur qё jam nё juri pasi detyra e njё politikani ёshtё t’i bёjё tё gjithё tё ndihen mirё.  Sё pari jam i surprizuar nga numri konkurentёve dhe nga cilёsia e projekteve, gjё qё na tregon se vendi ynё ka fuqi krijuese, fakt tё cilin ne e neglizhojmё ose themi se nuk ka krijues, nuk ka arkitekt. Por parimisht, ne zyrtarёt e mёdhenj duhet tё pranojmё faktin qё tё krijojmё mё shumё hapësira, qё tё rinjtё tё shprehin aftёsitё e tyre.

Në vazhdimësi të kësaj iniciative Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka parashikuar në skemën kombëtare të mbështetjes në bujqësi për vitin 2018, grant me 50% të vlerës së investimit deri në 2 milionë lekë ngritjen e dyqaneve me produkte tipike shqiptare sipas brandit të sapo përzgjedhur.

Aplikimi në këto grante ka filluar në datën 28 shkurt dhe mbyllet në 28 mars.

Captureas.PNG

Captureasd.PNG

Captureasdas.PNG

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02213191986084
array(1) { ["section"]=> string(89) "ministria-shpall-fituesin-e-konkursit-per-marken-me-produkte-tipike-shqiptare-emri-112469" }