Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
54 %
2.1kmh
0 %
Enj
40 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
35 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Ministria publikon shifrat: Situatë e qëndrueshme e pandemisë në vendin tonë, mbi 1000 të shëruar në 24 orët e fundit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar shifrat e pandemisë në vendin tonë, ku shihet se situata vijon të mbetet e qëndrueshme, pasi në 24 orët e fudnit janë vetëm 45 raste pozitive me COVID.

Fatkeqësisht, 3 pacientë nuk ia kanë dalë të fitojnë betejën me koronavirusin, duke e çuar në 2426 numrin e viktimave që nga fillimi i pandemisë në vendin tonë.

Njoftimi i Ministrisë:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2,596 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 45 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 11 raste në Tiranë, 6 raste në Shkodër, 4 raste Korçë, Devoll,  3 raste në Librazhd, Pogradec, 2 raste në Vlorë, Sarandë, Skrapar, 1 rast në Durrës, Fier, Elbasan, Mirditë, Tropojë, Kolonjë, Gramsh, Pustec.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 1,050 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 121,122 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 86 pacientë, 7 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar. 

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e kanë fituar 3 qyetetarë: 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Gramshi, të moshave 60-87 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (13 Maj 2021)

Raste të reja ditore         45

Të shëruar në 24 orë      1,050

Të shtruar në spitale      86

Humbje jete në 24 orë   3

Testime ditore                2,596

Testime totale            668,531

Raste pozitive             131,890

Raste të shëruara        121,122

Raste Aktive                  8,342

Humbje jete                  2,426

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë         6,798

Shkodër       268

Fier               195

Korçë            206

Gjirokastër   200

Durrës          129

Vlorë             151

Elbasan        117

Lezhë           100

Berat             83

Dibër             47

Kukës           48

Më shumë

spot_img
spot_img