Tirana
clear sky
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
41 %
2.6kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
35 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Ministria publikon shifrat: 3 persona humbin jetën dhe 6 të tjerë ndodhen në intubim, në spitalet COVID po trajtohen 111 pacientë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar shifrat e infektimeve në 24 orët e fundi, ku 91 persona kanë rezultuar pozitivë në testin e koronavirusit.

Në spitalet COVID po trajtohen 111 pacientë, ku 6 prej tyre janë të intubuar, ndërsa fatkeqësisht 3 persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit.

Njoftimi i Ministrisë:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2,818 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 91 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 23 raste në Tiranë, 8 në Korçë, 7 në Shkodër, nga 5 raste në Devoll Sarandë, Malësi e Madhe, nga 4 raste në Lushnje, Mirditë, nga 3 raste në Durrës, Kurbin, Mallakastër, Gjirokastër, nga 2 raste në Elbasan, Berat, Librazhd, Kamëz, Pogradec, Memaliaj, Skrapar, nga 1 rast në Lezhë, Delvinë, Gramsh, Maliq.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 894 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 114,362 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 111 pacientë, 17 në terapi intensive, nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 3 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me covid19: 2 qytetarë nga Korça, 1 qytetar nga Shkodra, të moshave 52-83 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (06 Maj 2021)

Raste të reja ditore         91

Të shëruar në 24 orë      894

Të shtruar në spitale      111

Humbje jete në 24 orë   3

Testime ditore                2,818

Testime totale             649,632

Raste pozitive             131,510

Raste të shëruara         114,362

Raste Aktive                 14,742

Humbje jete                  2,406

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   12431

Fier        505

Shkodër 356

Gjirokastër 242

Korçë    236

Durrës  231

Vlorë    220

Elbasan  133

Dibër     98

Berat    98

Kukës    96

Lezhë   96

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img