Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
0kmh
0 %
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
Mër
37 °
E shtunë, 31 Korrik, 2021

Ministria nxjerr shifrat: Qindra raste të reja me Covid dhe SHUMË VIKTIMA në 24 orë, janë 9 të intubuar dhe mbi 600 shtrime (E PLOTË)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

46955a67fdfe334175db0c8ce4dd7279

Ministria e Shëndetësisë ka bërë publike shifrat e fundit sa i takon situatës së koronavirusit në vendin tonë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 3171 testime, nga të cilat 780 kanë rezultuar pozitivë.

Pavarësisht përpjekjes së mjekëve, fatkeqësisht kanë humbur jetën 21 qytetarë, duke shënuar kështu për disa ditë me radhë numrin më të lartë të viktimave në vendin tonë. Në 24 orët e fundit u kryen 1440 vaksina, 18.247 në total.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale iu bën apel të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid19.

Gjatë ditës së sotme janë kryer 1440 vaksinime antiCovid dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 18,247 vaksinime.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 3171 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 780 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

274 raste në Tiranë, 49 në Durrës, 44 në Elbasan, 42 në Shkodër, 39 në Sarandë, 36 në Berat, 30 në Gjirokastër, 26 në Lezhë, 22 në Tepelenë, 19 në Librazhd, 17 në Kuçovë, 16 në Kamëz, 11 në Fier, 10 në Devoll, nga 9 raste në Krujë, Kukës, Pogradec, Delvinë, Malësi e Madhe, Peqin, Memaliaj, nga 8 raste në Mat, Prrenjas, nga 6 raste në Korçë, Kavajë, Vlorë, nga 5 raste në Kurbin, Kolonjë, nga 4 raste në Përmet, Cerrik, nga 3 raste në Mallakastër, Klos, Vorë, nga 2 raste në Has, Lushnje, Dibër, Shijak, Maliq, Poliçan, nga 1 rast në Mirditë, Tropojë, Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Belsh, Roskovec, Skrapar, Finiq, Libohovë.lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=629&loc=https%3A%2F%2Fwww.balkanweb.com%2Fcovid 19 ne vend ministria e shendetesise 780 raste te reja dhe 21 humbje jete ne 24 oret e fundit%2F&referer=https%3A%2F%2Fwww.balkanweb

 

Në 24 orët e fundit janë shëruar 757 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 73,610 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 638 pacientë, 37 në terapi intensive, nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 21 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 6 qytetarë nga Tirana, 2 qytetar në Fier, 2 qytetar nga Shkodra, 2 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar në Kuçova, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Cerriku, 1 qytetar nga Peqini, 1 qytetar nga Pogradeci, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Kurbini, 1 qytetar nga Bulqiza, 1 qytetar nga Korça, të moshave 44-90 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (5 Mars 2021)

Raste të reja ditore 780
Të shëruar në 24 orë 757
Të shtruar në spitale 638
Humbje jete në 24 orë 21
Testime ditore 3171

Testime totale 482,456
Raste pozitive 111,301
Raste të shëruara 73,610
Raste Aktive 35,794
Humbje jete 1,897

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 23361
Fier 2602
Vlorë 1804
Durrës 1623
Shkodër 1360
Gjirokastër 1164
Korçë 897
Elbasan 847
Lezhë 775
Berat 679
Dibër 355
Kukës 327

Më shumë

spot_img
spot_img