Tirana
broken clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
44 %
5.1kmh
75 %
Enj
11 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Ministria e Drejtësisë nxjerr udhëzimin e ri: Si do t’i përfitojnë të burgosurit lejet shpërblyese dhe ato të veçanta, ashpërsohen rregullat

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

36e7aa56e69b3e6cd3c47b277eb157bd

Ministria e Drejtësisë ka nxjerrë udhëzimin e ri për sa i përket mënyrës se si do t’i përfitojnë të burgosurit lejet shpërblyese dhe ato të veçanta.

Udhëzimi i botuar në Fletoren Zyrtare ka ashpërsim të rregullave, në mënrë që të mos ketë shkelje apo abuzime.

Çdo i burgosur ka të drejtë të marrë 20 ditë leje në vit, pork jo do të varet edhe nga sjellja e tij, pjesa e mbetur e dënimit dhe situata social-ekonomike e familjes.

Pasi i burgosuri dërgon kërkesën për leje, seksioni ligjor, ai i sigurisë dhe i kujdesit social duhet të përgatisin raportet e posaçme, ndërsa brenda 48 orësh duhet të kthehet edhe përgjigja nga drejtori i burgut.

Për të marrë një leje shpërblyese duhet të plotësohen disa kritere, mes të cilave është edhe kriteri që i dënuari duhet të mos ketë paraqitur rrezikshëmri të lartë shoqërore apo nuk ka nxitur dhe është përfshirë në rebelimin e të burgosurve.

TË burgosurit që nuk do të marrin leje janë ata që nuk kanë mbajtur higjienën e tyre personale apo të qelisë, si dhe ata që mund të pretendojnë se janë në gjendje të keqe shëndetësore.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img