Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
35 °
Sht
37 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

Ministri ZBULON se kur do të anëtarësohet Ukraina në Bashkimin Evropian

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Çështjeve Evropiane të Francës, Clement Beaune, ka deklaruar se për anëtarësimin e Ukrainës në BE do të duhen të paktën 15 ose 20 vite.

 “Nëse themi se Ukraina do të anëtarësohet në Bashkimin Evropian për 6 muaj, një vit, dy vjet, ne gënjejmë. Nuk është e vërtetë. Ndoshta janë ndoshta 15 ose 20 vjet. Pavarësisht se çfarë, është shumë e gjatë,” tha ai.

albsig

spring

Beaune tha se nuk duhet të krijojnë iluzione të këto pasi do të ishin gënjeshtra.

“Duhet shumë kohë dhe nuk dua që ne të shesim iluzione dhe gënjeshtra. Nëse u themi ukrainasve ‘mirë se erdhët në Bashkimin Evropian, por ju nuk e keni lexuar plotësisht kontratën, thotë: hej do të jetë pas 15 vjetësh’, atëherë mendoj se ne po krijojmë terrenin për zhgënjimin e një brezi të tërë. ukrainas”, tha Beaune.

Ministri francez vazhdoi të thoshte se propozimi i fundit i Macron për të krijuar një komunitet të ri politik evropian jashtë BE-së, përfshirë Ukrainën, nuk ishte një alternativë ndaj çdo anëtarësimi në BE për Ukrainën dhe “nuk e pengoi anëtarësimin e saj të ardhshëm në BE.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img