Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
2.6kmh
0 %
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
38 °
E hënë, 21 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Ministri Varoufakis: Refuzimi ndaj Greqisë dëmton besueshmërinë e eurozonës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

61a188da6effa6b4e3ffa2e80d01a004

Refuzimi nga ana e Eurogrupit për të zgjatur ndihmën ndaj Greqisë përtej 30 qershorit rrezikon krijimin e paragjykimeve të përhershme për eurozonën, deklaroi sot në Bruksel ministri grek i Financave, Janis Varoufakis. “Refuzimi i një zgjatjeje të ndihmës do të dëmtojë besueshmërinë e Eurogrupit si union demokratik dhe paragjykimet ndaj tij do të jenë të përhershme”, tha Varoufakis.

Eurogrupi dhe Greqia dështuan të arrinin sot një marrëveshje mes tyre, kjo e ndikuar edhe nga referendumi që pritet të zhvillohet më 5 korrik në vendin fqinj, për të pranuar ose jo masat e propozuara nga kreditorët. 

Lexo edhe: Eurogrup refuzon zgjatjen e programit për Greqinë, vendi rrezikon falimentimin

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img