Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Sht
33 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
39 °
Mër
40 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Ministri turk: Turqia tregoi si mund të ndihmohet një popull vëlla si ai shqiptar, me Ramën biseduam ç’do të bëjmë në Ballkan

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

d8c4278b286f8611591eb73e7716a88b

Ministri i Brendshëm turk Suleyman Soylu gjatë fjalës së tij në ceremoninë “1000 puse për 1000 martirë” ka folur për ndihmën që shteti turk u jep vendeve të tjera.

Si shembull ai ka marrë Shqipërinë, teksa tha se gjatë vizitës së Ramës në Ankara, Turqia tregoi se si mund të ndihmohet një popull vëlla si ai shqiptar.

Gjithashtu ai u shpreh se me Ramën kishin bërë plane të përbashkëta në lidhje me atë që do të bëjnë në Ballkan.

“Besojeni, ne nuk jemi një popull i vetmuar në këtë botë. Në pika të ndryshme të globit ka popuj që luten për neve sepse ne u kemi zgjatur tyre dorën e ndihmës. Nëse do të ishim mashtruar nga pasuria jonë dhe nuk do t’i kishim ndihmuar ata nuk do të mund ta kishim kaluar provimin nga Zoti. Pasuria nuk na llastoi.

Së fundmi, kryeministri shqiptar ishte në Turqi dhe së bashku folëm mbi mënyrën se si Turqia është duke ndihmuar atje vëllezërit shqiptarë. Planifikuam bashkë se çfarë do të bëjmë në Ballkan”, tha ndër të tjera Soylu.

Më shumë

spot_img
spot_img