Tirana
scattered clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
77 %
1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
30 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Ministri sllovak jep 30 mijë euro për spitalin Covid, Xhaçka i kërkon të lejojë një zyrë të përfaqësimit të Kosovës në Bratislave

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3affd3b07fe7e160e4bb0e5974ceca42

Ministria e Jashtme Olta Xhaçka ditën e sotme ka zhvilluar një takim me homologun sllovak, Ivan Korčok.

Ministri sllovak i ka dhuruar Shqipërisë 30 mijë euro për një nga spitalet Covid. Xhaçka teksa e ka falenderuar për kontributin i ka kërkuar që të lejojë në Bratisllavë një zyrë përfaqësimi për Kosovën.

“E falenderoj për mbështjetjen që i ka dhënë Shqipërisë në mbështetjen në integrimin në BE. E çomojmë faktin që sllovakia poo angazhohet kaq seriozisht në rajonin tonë në një kohë kur vëmendja e vendeve të tjera është te COVID.

Ne ndajmë qëndrime të kundërta sa i përket statusit të Kosovës por interes të përbashkët në kosolidimin e paqes.  Për këtë arye i kërkova të lejojë mundësinë e një zyre të përfaqësimit të Kosovës në Bratislave. Kjo do shërben si një mundësi  e mirë mes dialogur ndaj Kosovës dhe serbisë. Mbetet për të krijuar një mjedis më tërheqës për investitorët. Falenderojnë për donacionin 30 mijë euro për një nga spitalet për pandeminë.’’- tha Xhaçka.n.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img