Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
29 %
5.7kmh
0 %
Hën
3 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
2 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Ministri rus: Çdo mjet i NATO-s që çon armë në Ukrainë është “një shënjestër”

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sergei Shoigu, ministër i Mbrojtjes i Rusisë, ka lëshuar një paralajmërim të ashpër ndaj NATO-s kundër dërgimit të ndihmës ushtarake në Ukrainë.

“Ne do ta shohim çdo mjet transporti të NATO-s që arrin në territorin e vendit që mban armë ose pajisje për ushtrinë ukrainase si një objektiv legjitim për shkatërrim“, thotë ai, i cituar nga media shtetërore ruse RIA.

Ai akuzon NATO-n dhe aleatët se po vazhdojnë të “furnizojnë Ukrainën plot me armë”. SHBA dhe shtete të tjera perëndimore kanë armatosur Ukrainën në luftën e saj kundër pushtimit rus. Më e fundit ishte Britania e Madhe, e cila të martën njoftoi pajisje me vlerë 376 milion dollarë.

Shoigu tha gjithashtu se luftëtarët ukrainas të strehuar në uzinën e madhe Azovstal në Mariupol u mbajtën nën bllokadë të sigurt pasi Presidenti Vladimir Putin urdhëroi ashtu.

Më shumë


spot_img

spot_img