Tirana
overcast clouds
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
93 %
1kmh
100 %
Die
10 °
Hën
12 °
Mar
13 °
Mër
14 °
Enj
8 °
E diel, 27 Nëntor, 2022

Ministri publikon videon: Rojet bregdetare turke godasin me shkopinj emigrantët dhe i shtyjnë në detin Egje

spot_img

Lajme të ngjashëm

Pamje të rënda janë publikuar nga ministri grek i Emigracionit dhe Azilit, Notis Mitarakis, i cili thotë se rojet bregdetare turke dhunojnë dhe shtyjnë në detin Egje emigrantët e paligjshëm.

Siç shihet edhe në video rojet turke godasin me shkopinj dhe litar emigrantët dhe më pas sipas ministrit i shtyjnë drejt detit Egje. Videoja është filmuar nga një refugjat që u shpëtua nga autoritetet greke.

“Pamjet nga rojet bregdetare turke që shtyjnë me dhunë migrantët drejt Greqisë, në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar dhe deklaratën e përbashkët të BE-së. Kjo video është filmuar nga një refugjat i cili u shpëtua nga autoritetet greke . Është një dëshmi e mëtejshme e instrumentalizimit të flukseve migratore nga Turqia” shkruan ministri në postimin e tij.

Më shumë
spot_img


spot_img