Hapësire reklamuese

Bota

Ministri izraelit zotohet të eliminojë objektivat kryesore të Hamasit

Shkruar nga Newsbomb
Ministri izraelit zotohet të eliminojë objektivat kryesore të

Ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant ka renditur objektivat kryesore të Hamasit të Forcave të Mbrojtjes izraelite (IDF) dhe u zotua se do t'i gjeni dhe eliminojë ato. Yahya Sinwar kreu i Hamasit në Gaza është një prioritet kryesor ushtarak për forcat izraelite.

"Unë u them banorëve të Gazës - nëse e arrini atë para nesh, kjo do ta shkurtojë luftën," tha ministri i Mbrojtjes.

Udhëheqësi i krahut të armatosur të Hamasit, Mohammed Deif, është një tjetër nga objektivat kryesore të ushtrisë dhe burimet e sigurisë thonë se Sinwar dhe Deif janë tani diku në rrjetin e tuneleve poshtë Gazës, shkruan BBC.

Duke folur në një konferencë shtypi, Gallant tha se IDF kishte përfunduar rrethimin e qytetit të Gazës dhe kishte hyrë në zonat e populluara, duke vepruar nga jugu dhe veriu.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese