Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Hën
35 °
Mar
36 °
Mër
36 °
Enj
34 °
Pre
29 °
E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

Ministri i Vatikanit konfirmon mbështetjen në negociatat Rusi-Ukrainë: Një rrugë e drejtë për t’i dhënë fund luftës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryepeshkopi Pal, ministri i jashtëm i qytetit të Vatikanit, konfirmoi gatishmërinë e Vatikanit për të ndihmuar një proces të mirëfilltë negociatash, midis Ukrainës dhe Rusisë.

Duke folur së bashku me ministrin e Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, Kryepeshkopi Pal tha se negociatat ishin “një rrugë e drejtë për një zgjidhje të drejtë dhe të përhershme” të luftës në Ukrainë.

albsig

spring

Duke folur për “kufizimet” e përpjekjeve të mëparshme për të gjetur një zgjidhje përmes negociatave, kryepeshkopi tha: “Besimi në Zot dhe në njerëzim na detyron të ngulmojmë në kërkimin e paqes përmes lutjes, fjalëve dhe veprave dhe të mos i dorëzohemi lehtë sfidat e mëdha”.

“Ju siguroj se si Ati i Shenjtë, ashtu edhe bashkëpunëtorët e tij më të afërt, duke përfshirë edhe mua, vuajnë shumë nga vdekjet e shumta, nga dhuna e të gjitha llojeve, nga shkatërrimi i qyteteve dhe i infrastrukturës, nga ndarja e kaq shumë familjeve dhe nga miliona të shpërngulur”, shtoi ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img