Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Ministri i Jashtëm hungarez: BE të hapë menjëherë negociatat me Shqipërinë dhe RMV, Serbia të deklarohet lojtar kyç në rajon

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Jashtëm i Hungarisë thotë se Bashkimi Europian duhet të nisë menjëherë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, si dhe të konkludojë bisedimet për Malin e Zi.

Péter Szijjártó tha se integrimi i Ballkanit Perëndimor është me rëndësi për sigurinë ndërkombëtare, çka u bë e qartë pas luftës së Rusisë ndaj Ukrainës.

albsig

spring

“Serbia duhet të shpallet lojtar kyç për paqen dhe stabilitetin në rajon. Është mjaftueshmërisht e maturuar për t’u integruar”, tha ai duke shtuar se shoqëritë në Ballkanin Perëndimor e kanë të qartë se sot preferojnë integrimin në BE, por nesër nuk i dihet.

“Deri më tani Brukseli nuk ka vënë asgjë në peshore, çka do të thotë se është një problem i madh”, tha ministri i Jashtëm i Hungarisë, Péter Szijjártó.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img