Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Enj
40 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
37 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Ministri i Jashtëm grek Kotzias vizitë në Shqipëri me një paketë propozimesh

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Sipas gazetës greke Kathimerini, ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias do të vizitojë Shqipërinë në 15-ditëshin e dytë të muajit korrik, në një kohë kur shteti helen ndodhet në prag të kolapsit ekonomik dhe daljes nga eurozona.

Kotzias do të vijë në Tiranë me një paketë propozimesh për t’u diskutuar, ndër të cilat edhe mundësia e njohjes së paravësisë së Kosovës.

Gazeta greke shkruan se në qendër të bisedimeve do të jenë diskutimet për çështjen e kufirit detar me Shqipërinë ku do të propozohen edhe ndryshime teknike në hartën detare, të drejtat e minoritetit grek dhe ndërtimin e tre varrezave të tjera të ushtarëve grekë në territorin shqiptar.

Sipas gazetës pjesë e diskutimeve do të jetë edhe heqja e ligjit të luftës me shtetin fqinj si dhe mundësia e njohjes se pavarësise së Kosovës.

Më shumë

spot_img
spot_img