Tirana
clear sky
38.5 ° C
38.5 °
38.5 °
29 %
4.1kmh
0 %
Enj
39 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
35 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Ministri i Jashtëm grek do të vizitojë Kosovën nesër, ja se çfarë pritet të diskutohet

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias nesër pritet që të vizitojë Kosovën.

Në këtë vizitë Dendias do të takohet me liderët institucionale të vendit.

Më herët Ministria e Jashtme e Greqisë përmes një e-maili ka treguar arsyet e kësaj vizite, por ka përjashtuar mundësinë e njohjes së Kosovës si shtet.

 “Ministri i Jashtëm Dendias do ta vizitojë Kosovën në fillim të qershorit për arsye të formimit të qeverisë së re në Kosovë. Ju kujtojmë se Greqia po e mbështet rrugëtimin evropian të Kosovës dhe në këtë konstekst po e mbështet edhe liberalizimin e vizave.

Greqia po ashtu kontribuon në Kosovë me një numër të caktuar të ushtarëve në kuadër të KFOR-it. Por siç e dini, Greqia nuk e njeh Kosovën dhe pozicioni i saj mbetet i pandryshuar”, u than ë reagimin e MPJ-së greke.

Më shumë

spot_img
spot_img