Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
51 %
2.1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
18 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Ministri i Jashtëm grek dhe ai turk “përplasen” në Twitter për pushtimin e Qipros

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias dhe ai turk janë “përplasur” në tëitter në lidhje me çështjen e pushtimit të Qipros. Dendias thotë se çështja e pushtimit të Qipros mbetet e pazgjidhur dhe e paligjshme.

“Çështja e Qipros mbetet një çështje e pazgjidhur e pushtimit të paligjshëm, pavarësisht rezolutave të njëpasnjëshme të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe dënimit në mbarë botën.

Zgjidhja është një Federatë Bizonale Bi-Komuniteti, në një kuadër që përcakton lidhjen dhe vendimmarrjen e Këshillit të Sigurisë.Greqia do të vazhdojë të qëndrojë në krah të Republikës së Qipros si gjithmonë. Nikosia nuk mund të mbetet i vetmi kryeqytet i ndarë i Evropës”, ka shkruar Dendias.

Pas kësaj deklarate ka ardhur dhe reagimi i ministrisë së Jashtme turke, e cila thotë se pushtimi i Qipros nga Turqia ishte i ligjshëm.

“I dashur Dendias, Turqia është në Qipro si vend garantues. Ju e dini shumë mirë pse ushtarët turq zbarkuan në ishull”, shkruan ministria e jashtme turke në Twitter.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img