Tirana
clear sky
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
81 %
0.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
23 °
Sht
22 °
Die
20 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Ministri i Jashtëm gjerman, kërcënon Turqinë: Sa të jetë Erdogan, harrojeni Europën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Marrëdhëniet mes Turqisë dhe Gjermanisë vijojnë të përkeqsohen, këtë herë është ministri i Jashtëm i Gjermanisë Sigmar Gabriel, i cili e ka bërë të qartë se Turqia nuk do të jetë pjesë e BE-së për sa kohë do të udhëhiqet nga Rexhep Tajip Erdogan.

 “Është e qartë që në gjendjen në të cilën ndodhet sot, Turqia nuk do të bëhet kurrë pjesë e Bashkimit Evropian”, tha Gabriel.

Në intervistën e dhënë për “Bild”, Gabriel pranoi se marrëdhëniet mes Gjermanisë dhe Turqisë janë përkeqësuar.

“Kjo nuk vjen pasi ne nuk e duam Turqinë në BE, por sepse me Erdoganin në krye qeverisja e Turqisë po i largohet gjithnjë e më tepër parimeve Evropiane”, tha ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img