Tirana
broken clouds
24 ° C
24 °
24 °
35 %
4.1kmh
75 %
Hën
23 °
Mar
22 °
Mër
23 °
Enj
18 °
Pre
19 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

Ministri gjerman i Shëndetësisë këshillon BE-në: Më mirë merrni vaksinën ruse “Sputnik V”

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn, ka këshilluar Bashkimin Europian që të marrë vaksinën ruse “Sputnik V” për imunizimin e qytetarëve.

Procesi i vaksinimit në Gjermani po ecën me ritme shumë të ngadalta dhe vendi po përballet me kritika të shumta.

Spahn tha se nëse vaksinat nga kompanitë si Pfizer apo AstraZeneca do të përmbushnin detyrimet e tyre, atëherë nuk do ishte necvoja për Sputnik, por shtoi se në këtë situatë të vështirë, vaksinimi me Sputnik do të përshpejtonte procesin e imunizimit në Europë.

“Në një botë ideale, këta prodhues të vaksinave do të përmbushin detyrimin e tyre dhe ne do të vaksinonim njerëzit pa Sputnik. Por, unë shoh që mund të shpejtojmë vaksinimin në Evropë me Sputnik”, tha Spahn.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img