Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

Ministri gjerman Heiko Maas takohet me Vjosa Osmanin, zbulon arsyen e vizitës në Prishtinë dhe Beograd

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Mass është pritur sot në presidencë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Përmes një  postimi në Twitter, zyrtari gjerman ka bërë me dije arsyen e vizitës së tij në Prishtinë, duke vijuar me vizitën e nesërme  në Beograd. Diplomati gjerman shkruan se vizita e tij në këto dy vende, lidhet kryesisht me çështjen e procesit të vaksinimit në Ballkanin Perëndimor, i cili sipas tij është një moment kyç në luftën kundër koronavirusit.

albsig

“Askush në Evropë nuk mbetet i paprekur nga suksesi dhe dështimi i fqinjëve të saj. Fakti që tani mund të ndajmë progresin e vaksinimit në BE me vendet e Ballkanit  Perëndimor është një moment kyç në luftën kundër virusit. Kjo është arsyeja pse unë jam në Prishtinë dhe Beograd sot dhe nesër”, ka shkruar Maas në Twitter.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img