Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
93 %
2.1kmh
0 %
Die
30 °
Hën
31 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
24 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Ministri Çuçi bën bilancin e protestave për Klodian Rashën: U plagosën 46 policë, 578 qytetarë janë proceduar, 8 persona janë akoma në kërkim

spot_img

Lajme të ngjashëm

3e277934b76e7c3b048da4e0ee216e0c

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi ka bërë sot në Kuvend një bilanc të policëve të plagosur, procedimeve penale nga Policia dhe personave të shpallur në kërkim, për vrasjen e të riut Klodian Rasha, nga një efektiv i Shqiponjave.

I thirrur në interpelancë nga deputeti Kujtim Gjuzi, Çuçi tha se gjatë protestave që shpërthyen në Tiranë dhe në disa qytete të vendit, u plagosën 46 policë. Përsa i përket procedimeve, ministri tha se janë proceduar 578 persona.

“Në total janë 46 punonjës policie të dëmtuar gjatë protestave, 8 policë të Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, 2 të Policisë së Shkodrës dhe pjesa tjetër punonjës të FNSH. Procedime penale për tubim të paligjshëm janë 578 persona, 97 të arrestuar, të mitur nga 14-18 vjeç, 4 persona. Proceduar në gjendje të lirë 470 persona, në kërkim 8 persona. Nga mosha 14-17 janë 215 persona të proceduar. Mbi 16 vjec, 5 persona”, u shpreh ministri.

Kujtojmë se, i riu Klodian Rasha u vra në orët e para të mëngjesit të 8 marsit 2020, pranë shtëpisë së tij në rrugën “Dritan Hoxha”. Ai po ndiqej nga dy efektivë të repartit Shqiponja. Pasi u përlesh me një prej tyre, efektivin Nevaldo Hajdaraj, i riu mbeti i vdekur sepse u qëllua me armë zjarri nga polici.

Më shumë

spot_img