Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
39 %
5.1kmh
0 %
Enj
17 °
Pre
24 °
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
31 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

Ministri Çavuşoğlu kritikon Macron: Tejkaloi kufijtë e tij duke shpifur për Turqinë

spot_img

Lajme të ngjashëm

638fb26402e804ee226ffef5197349f0

Ministri i Punëve të Jashtme i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, ka kritikuar komentet e presidentit francez kundër Turqisë, duke e akuzuar atë për hipokrizi.

Gjatë një fjalimi në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës në Strasburg të Francës, presidenti francez, Emmanuel Macron, kritikoi politikën e Turqisë ndaj Sirisë, si dhe lirinë e shprehjes në vend.

Duke folur për AA, Çavuşoğlu tha se Macron në të njëjtën ngjarje “tejkaloi kufijtë e tij duke shpifur për Turqinë mbi lirinë e shprehjes”.

“Sa migrantë ka pranuar Macron në vendin e tij? Në vend të kësaj, ai priti terroristët e YPG/PKK-së në Pallatin Elysee”, theksoi Çavuşoğlu.

Në muajin prill, Macron priti një delegacion të ashtuquajtur Forcat Demokratike Siriane (SDF), e cila është e lidhur ngushtë me grupin terrorist YPG/PKK.

Më shumë

spot_img