Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
37 %
4.6kmh
0 %
Enj
28 °
Pre
31 °
Sht
28 °
Die
30 °
Hën
28 °
E enjte, 16 Shtator, 2021

Ministri Bashës kthehet nga terreni: Flakët i kemi nën kontroll, por piomanët nuk kanë për të shpëtuar

spot_img

Lajme të ngjashëm

Situata emergjente e zjarreve ditën e  sotme prcipitoi në zonën malore të Tiranës, në afërsi të Ibës, Ministri i Brendshëm Dritan Demiraj i cili ishte vetë present në shuarjne e flakëve në këtë zonë, u ka kërkuar ndihmën e banorëve që të kontribuojnë në parandalimin e zjarreve.

Por në postimin e tij në facebook, Demiraj ka edhe një parajmërim të forët për  të gjithë ata që vënë qëllimisht zjarre do të ndiqen rreptësisht dhe dënimet do të jenë të ashpra.

Postimi i plotë i Dritan Demirajt:

Te nderuar miq!

Temperaturat e larta që janë shënuar gjatë ditëve të fundit në vendin tonë, kanë shtuar dukshëm mundësinë e përhapjes së zjarreve nëpër pyje përfshirë edhe pyjet në Parqet Kombëtare. Ngjarja e pasdites ne kodrat e Ibes ne Tirane ishte shume e rrezikshme per banoret dhe shtepite e tyre. Situata eshte nen kontroll dhe po punohet per fikjen e plote te vatrave te zjarrit.

Ministria e Brendshme, emergjencat civile, sherbimet zjarrfikese, forcat e armatosura, Viva Copter, pushteti lokal, etj po punojne me intensitet.

Me këtë rast apelojmë të gjithë qytetaret të kenë kujdes maksimal në parandalimin dhe sinjalizimin e zjarreve qe cenojne sigurine Kombetare.

Piromanet do te ndiqen rreptesisht dhe denimet do te jene te ashpra, sipas ligjit.

I bej thirrje dhe banoreve qe te kontribojne gjithashtu ne lajmerimin, kontributin dhe vendosjen e zjarreve nen kontroll. DD

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img