Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Mar
34 °
Mër
36 °
Enj
36 °
Pre
33 °
Sht
30 °
E martë, 9 Gusht, 2022
spot_img

Ministrat e G7 premtojnë 9.5 miliardë dollarë për Ukrainën

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrat e Financave nga grupi i vendeve të G7-ës kanë rënë dakord sot për një ndihmë financiare prej 9.5 miliardë dollarësh për Ukrainën, duke e çuar angazhimin e tyre total në pothuajse 20 miliardë dollarë që prej fillimit të luftës.

Në përfundim të takimit të tyre në Gjermani, ministrat deklaruan se mbështetja do të ndihmonte qeverinë e Ukrainës që të vazhdojë të ofrojë shërbimet bazë, derisa ajo të jetë nën sulmet ruse.

albsig

“Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë pranë Ukrainës gjatë gjithë kësaj lufte dhe më gjerë dhe jemi të përgatitur të bëjmë më shumë sipas nevojës”, tha G7 në një deklaratë në fund të takimit dy-ditor jashtë qytetit gjerman të Bonit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img