Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
0kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Militantët e Shtetit Islamik i kërkojnë falje Izraelit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një grup luftëtarësh të lidhur me Shtetin Islamik i ka kërkuar falje Izraelit pas një sulmi me armë ndaj ushtarëve izraelitë në nëntor të vitit të kaluar.

Sipas ish-ministrit izraelit të Mbrojtjes, Moshe Ya’alon, grupi i ekstremistëve hapi zjarr ndaj trupave izraelite por më pas kërkuan falje.

Ngjarja ka ndodhur në një pllajë shkëmbore të Sirisë jugperëndimore, e cila u aneksua pjesërisht nga Izraeli gjatë luftës gjashtë ditore të vitit 1967, një veprim që asnjëherë nuk u njoh nga bashkësia ndërkombëtare.

Pas një beteje të shkurtër me shkëmbim zjarri, ushtria siriane e sulmoi grupin xhihadist Khalid ibn al-Walid me raketa dhe tanke, duke vrarë katër prej tyre. Kjo ishte përplasja e parë direkte e trupave izraelite me militantët e ISIS.

Zëdhënësi i Ya’alon refuzoi të shpjegojë më tej se në çfarë mënyre grupi xhihadist kërkoi falje. /Newsbomb.al

Më shumë
spot_img
spot_img