Hapësire reklamuese

Aktualitet

Miliona euro para cash dhe pasuri, EUROPOL godet linjën e trafikut të kokainës nga Amerika Latine: Koka, një shqiptar në Ekuador

Shkruar nga Newsbomb
Miliona euro para cash dhe pasuri, EUROPOL godet linjën e trafikut të

Një nga linjat e trafikut të drogës mes Ekuadorit në Amerikën Latine dhe shteteve evropiane është goditur nga EUROPOL, me mbështetjen e autoriteteve policore në disa vende, duke përfshirë dhe angazhimin në operacion të Policisë Shqiptare.

Më 6 shkurt, një hetim i udhëhequr nga Spanja që përfshinte Ekuadorin dhe i mbështetur nga Europol, rezultoi në një goditje të madhe në një rrjet të trafikut të drogës me rrezik të lartë që furnizonte me kokainë Bashkimin Evropian.

Tonelata kokainë u dërguan nën mbulesë frutash

Autoritetet ligjzbatuese nisën një hetim për një biznesmen italian me origjinë argjentinase me banim në Marbella. Nga hetimet e mëtejshme rezultoi se kompanitë e tij përdoreshin për fshehjen e aktiviteteve kriminale dhe transaksioneve financiare. Autoritetet identifikuan lidhjen kriminale të biznesmenit me një shtetas shqiptar me banim në Ekuador. Shtetasi shqiptar orkestroi importimin e kokainës nga Kolumbia në Ekuador dhe shpërndarjen e saj më pas në BE.

Informacionet operative tregojnë se biznesmeni kishte një marrëveshje kontraktuale me furnitorët kolumbianë për të marrë 4 ton kokainë çdo muaj në Ekuador.

Organizata punësoi kompani ekuadoriane frutash si një front për të importuar kokainë në BE, duke përdorur metoda të ndryshme transporti. Shpesh, sasi më të vogla kokaine fshiheshin brenda dërgesave me banane, që varionin nga 15 deri në 40 kg. Pavarësisht sasive të ndryshme, kompania mohoi vazhdimisht çdo përfshirje në aktivitetet e trafikimit. Organizata organizoi transportin e ngarkesave të mëdha të kokainës nga porti i Guayaquil drejt portit të Algeciras dhe porteve të tjera evropiane.

Gjatë hetimit, autoritetet ligjzbatuese në Shqipëri, Belgjikë, Ekuador, Holandë dhe Turqi sekuestruan disa ngarkesa të konsiderueshme kokaine në total 3.2 ton.

Drejtuesi i rrjetit kriminal luajti një rol kryesor në pastrimin e aseteve kriminale nëpërmjet investimit në biznese të ligjshme në Spanjë. Ai menaxhoi disa kompani, duke përfshirë një të fokusuar në prodhimin dhe importimin e bananeve nga Ekuadori në BE, si dhe qendra sportive në Marbella, qendra tregtare në Granada dhe bare dhe restorante të shumta. Shumë nga bashkëpunëtorët e tij kryesorë kishin lidhje të forta me Ballkanin Perëndimor dhe menaxhonin rrjetin e shpërndarjes, i cili ishte i përhapur në të gjithë Evropën.

Operacioni kishte në shënjestër dy drejtuesit (High Value Targets) të këtij rrjeti kriminal. Të dy liderët kishin orkestruar trafikun e drogës dhe pastrimin e të ardhurave të konsiderueshme kriminale në ekonominë legale përmes blerjes së pronave, automjeteve luksoze dhe mallrave. Deri më tani, hetuesit kanë lidhur objektivat me transaksionet financiare që arrijnë në 48 milionë euro në të gjithë Ekuadorin dhe Spanjën.

Europol lehtësoi shkëmbimin e informacionit dhe ofroi mbështetje gjatë rrjedhës së këtij hetimi të përbashkët. Europol gjithashtu ofroi analiza operacionale, inteligjencë operacionale dhe aktivitete të koordinuara operacionale.

Dita e përbashkët e veprimit në Spanjë dhe Ekuador çoi në:

  1. 31 arrestime (13 në Spanjë dhe 18 në Ekuador);
  2. Arrestohen 2 objektiva me vlerë të lartë;
  3. 66 kërkime vendndodhjeje (22 në Spanjë dhe 40 në Ekuador);
  4. Në konfiskim përfshihen: 25 automjete, 10 armë zjarri, pajisje elektronike të vlerësuara në rreth 13 milionë euro dhe gati 3 milionë euro cash në valuta të ndryshme, përfshirë euro;
  5. Prona e ngrirë për një vlerë totale prej rreth 48 milionë euro (12 milionë euro në Spanjë dhe 36 euro në Ekuador).

Europol e nisi këtë bashkëpunim me Ekuadorin, një nga qendrat kryesore të tranzitit për dërgesat e kokainës në BE. Përpjekjet e përbashkëta për të luftuar këto aktivitete kriminale në shkallë të gjerë rezultuan në nënshkrimin e një Marrëveshje pune midis Europolit dhe Ekuadorit në tetor 2023. Ky kuadër i ri rrit bashkëpunimin midis autoriteteve të zbatimit të ligjit nga Shtetet Anëtare të BE-së dhe homologëve të tyre ekuadorianë në luftën e përbashkët kundër kartelet shumëkombëshe të drogës.

Për të mbështetur aktivitetet në terren në ditën e aksionit, Europol dërgoi dy ekspertë në qendrat koordinuese të ngritura në Marbella, Spanjë dhe Quito, Ekuador. Europol financoi gjithashtu vendosjen e dy hetuesve spanjollë në Ekuador për të mundësuar koordinim të mëtejshëm midis autoriteteve kombëtare në terren në Ekuador dhe Spanjë.

Drejtoresha Ekzekutive e Europolit Catherine De Bolle tha:

"Trafikimi i kokainës është një kërcënim, jo ​​vetëm për shëndetin e evropianëve dhe ekonominë tonë, por edhe për sigurinë e lagjeve tona, pasi dhuna e bandave po bëhet gjithnjë e më e dukshme në komunitetet tona. Kjo ditë e përbashkët e veprimit është një shembull tekstual se si një koalicion ndërkombëtar i agjencive të zbatimit të ligjit, i koordinuar nga Europol, mund të pengojë me sukses aktivitetet kriminale globale dhe të organizuara. Në tetor, nënshkrova një marrëveshje pune me Ekuadorin për të rritur shkëmbimin tonë të informacionit, veçanërisht në fushën e trafikut të kokainës. Operacioni i sotëm i përbashkët midis Ekuadorit dhe Spanjës, i mbështetur nga Europol, është një deklaratë e fortë e vendosmërisë sonë të përbashkët për të rrëzuar kartelet e drogës nga qelizat e tyre lokale operative në thelbin e tyre."

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese