Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
42 %
7.7kmh
0 %
Sht
28 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Miliarderi Richard Branson lëshohet me sukses në hapësirë, në fluturimin e parë komercial me Virgin Galactic (Video)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Përfundon me sukses udhëtimi i parë komercial drejt hapësirës përmes anijes së kompanisë Virgin Galactic.

Pjesë e këtij fluturimi historik ka qenë vetë biznesmeni britanik Richard Branson si dhe një ekip prej dy pilotësh dhe tre persona të tjerë.

gherh45rh4rh
Ulja drejt Tokës

Anija e Virgin është ngritur në ajër nga një tejtër anije dhe pasi është lëshuar, ka shfrytëzuar raketën për t’u shkëputur drejt hapësirës.

Aty anija ka qëndruar për disa minuta, ndërsa pasagjerët kanë patur mundësinë të heqin rripat e sigurimit dhe të shijojnë pamjen e tokës duke pluskuar në zero gravitet.

Fluturimet komerciale drejt hapësirës me Virgin Galactic pritet të kushtojnë rreth 250 mijë dollarë për person.

dgfwerghe4hh
Anija e Virgin Galactic ulet në New Mexico

LEXO EDHE:

LIVE: Miliarderi britanik fluturon sot drejt hapësirës me kompaninë e tij private Virgin Galactic

VIDEO:

Më shumë

spot_img
spot_img