Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
31 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

“Miku i mirë në ditë të vëshitra”, Ruçi pas takimit me Şentop thotë fjalët më të mira për Turqinë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

71b133763bbca2c97b2ad4122f23f61a

Kryetarit i Kuvendit Gramoz Ruçi dhe Kryetari i Asamblesë së Madhe të Turqisë Mustafa Şentop kanë zhvilluar një takim dhe më pas kanë mbajtur një konferencë.

Në fjalën e tij Ruçi I ka shprehur falenderime Turqisë për ndihmën që I ka dhënë Shqipërisë si pas tërmetit dhe gjatë pandemisë.

Kryetari i Kuvendit ëstë shprehur se marrdhënjet mes dy shteteve janë shumë të mira.

“Nga njëra ana faleminderit për 500 shtëpitë pas pasojave të tërmetit edhe pse Turqia u godit vetë një nga tërmet, vendi mik nuk u tërhoq për asnjë cast nga ai premetim dhe  as për ndihmën që I dha Shqipërsë për rimëkëmbjen nga pandemia.

Ndihmat në infratrukturën për 100 pacientë në vit apo ndërtimi 9 spitalit janë tregues që shteti dhe populli turk na ka dhënë  mbeshtetjen ne si vend. Të dy popujt kanë një fjalë të urtë, “miku I mirë njihet në ditë të mira”. Bashkëpunimi jonë kupton më mirë këtë kujtesë popullore. Unë medoj se askush nuk dëmtohet nga miqësia dhe dashuria midis popullit, përkundrazi të gjithë fitojnë. Bashkërisht vlersuam takimin e Ramës. Përshëndetëm marrëveshjet politike. Deklaratë kjo që I ngre partneriteteit strategjik,” tha Ruci ndër të tjera.

Më shumë

spot_img
spot_img