Tirana
overcast clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
75 %
1kmh
100 %
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
Hën
8 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Mijëra ushtarë të vdekur që nga fillimi i luftës, zyrtari ukrainas del për herë të parë me shifra

spot_img

Lajme të ngjashëm

Deri në 13,000 ushtarë ukrainas janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus, tha një zyrtar i lartë.

Mykhailo Podolyak, një këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, tha se midis 10,000 dhe 13,000 trupa kishin vdekur.

Është e rrallë që Ukraina të japë shifra për viktimat dhe komentet e Podolyak nuk janë konfirmuar nga ushtria e vendit.

Në qershor ai tha se midis 100 dhe 200 ushtarë ukrainas po vdisnin çdo ditë.

Muajin e kaluar, gjenerali më i lartë amerikan, Mark Milley, tha se rreth 100,000 ushtarë rusë dhe 100,000 ukrainas ishin vrarë ose plagosur që nga fillimi i luftës.

Kryetarja e Komisionit të BE-së, Ursula Von der Leyen, më herët tha se se 100,000 trupa ukrainase ishin vrarë. Megjithatë, një zëdhënës i Komisionit të BE-së më vonë sqaroi se ky ishte një gabim, dhe shifra i referohej të vrarëve dhe të plagosurve.

 

Më shumë


spot_img

spot_img