Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Mijëra holandezë në protestë kundër masave anti-Covid, kryeministri me tone të ashpra: Dhunë kriminale

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

404539303a7e53a28941a905bc2a88fd

Mijëra protestues në Holandë kanë dalë në rrugë për të protestuar kundër masave të ashpra ant-Covid.

Ndaj protestave policia ka përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë demonstruesit.

Në një deklaratë kryeministri holandez Mark Rutte i ka dënuar trazirat e fundjavës duke i cilësuar madje dhunë kriminale.

“Kjo nuk ka asnjë lidhje me protestën, kjo është dhunë kriminale dhe ne do ta trajtojmë atë si të tillë,” u tha Rutte gazetarëve.

Protestuesit sulmuan policinë dhe i vunë zjarrin makinave dhe biçikletave në rrugë, në shenjë kundërshtie për shtetrrethimin e vendosur të shtunën nga qeveria për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Mediat e huaja bëjnë me dije se 30 persosna janë arrestuar, ndërsa 3,600 persona janë gjobitur.

Kujtojmë që qeveria holandeze ka prezantuar së fundmi masat e reja anti-Covid që kanë të bëjnë me kufizim orari nga ora 21:00 deri më 04:30 dhe kushdo që e shkel do të përballet me një gjobë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img