Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Enj
19 °
Pre
19 °
Sht
19 °
Die
19 °
Hën
14 °
E enjte, 23 Mars, 2023

Mijëra francezë në protestë kundër ekstremistes Marine Le Pen, policia shpërndan turmën me gaz lotsjellës

Lajme të ngjashëm

Mijëra francezë kanë dalë në protesta në Paris kundër kandidates për Presidente, Marine Le Pen.

Protestat nisën dje dhe vijuan edhe ditën e sotme, teksa ka patur përplasje mes protestuesve dhe forcavbe të policisë, me këta të fundit që përdorën edhe gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën. Marine Le Pen është kritikuar për qëndrimet e saj në lidhje me racizmin, pasi ka thënë se do të gjobitet çdo qytetare myslimane që mban shami në rrugë.

Fushata zgjedhore në Francë po hyn në ditët e fundit, teksa në 24 Prill qytetarët francezë do të votojnë për Emmanuel Macron apo Marine Le Pen, për të zgjedhur Presidentin e ri të vendit.

Më shumë