Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1kmh
0 %
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
Die
29 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

Mijëra emigrantë nga Venezuela presin të kalojnë kufirin në Peru

spot_img

Lajme të ngjashëm

20c9813e9f79b77d246481fcce450d43

Mijëra banorë të Venezuelës janë në pritje për të kaluar kufirin me Perunë në përpjekje për të mposhtur Ligjin e ri të migracionit.

 

Nën ligjet e reja, ata duhet të pajisen me pasaportë për të hyrë në Peru. Autoritetet theksuan se 6,000 venezuelas kanë kaluar Ekuadorin fqinj të enjten.

Rënia ekonomike e Venezuelës ka rezultuar me papunësi të lartë dhe shkurtime të ushqimit dhe barërave, si dhe qindra mijëra njerëz kanë nevojë për ndihmë humanitare.

Më herët, venezuelasit mund të hynin në Peru vetëm me letërnjoftim, shkruan Rel, transmeton Newsbomb.al. 

Presidenti i Perus, Martin Vizcarra, ka përkrahur ligjet e reja të migracionit duke theksuar se Peruja ka qenë mikpritëse e më shumë se 800,000 venezuelasve. Ai shtoi se është shumë e logjikshme pajisja me viza për shkak të kontrollit të kufirit.

Shtetet latino-amerikane strehojnë një numër të madhë të migrantëve dhe refugjatëve nga Venezuela. Kolumbia strehon 1,3 milion, Peruja 768,000, sipas statistikave zyrtare të Kombeve të Bashkuara.

Më shumë

spot_img