Hapësire reklamuese

Aktualitet

Mijëra banorë të zhvendosur nga Gaza mbërrijë në pikën kufitare pranë Egjiptit

Shkruar nga Newsbomb
Mijëra banorë të zhvendosur nga Gaza mbërrijë në

Sot në pikën kufitare të Rafah me Egjiptin kanë mbërritur banorë të Gazës nga zona Khan, ku po ngrinin tenda të përkohshme, teksa tanket izraelite po hyjnë dhe në jug të Gazës.

Izreli thotë se vijon operacionin kundër Hamas dhe militantëve të tij në territorin e rrethuar, megjithë kritikat globale për numrin e madh të viktimave civile dhe shkatërrimin e ndërtesave pa diskriminim nga bombardimet.

Banorë të shumtë shiheshin të mbërrinin pranë pikës kufitarë teksa kishin me vete atë që mund të shpëtonin nga shtëpitë e tyre gjatë ditëve të armëpushimit javës që shkoi.

Më shumë se 15 000 palestinezë janë vrarë dhe lagje të tëra janë rrafshuar në Gaza nga ushtria izraelite, e cila thotë se kundërpërgjigjet ndaj sulmit të militantëve brenda Izraelit më 7 tetor ku u vranë mbi njëmijë izraelitë.

Ndërkohë shefja e gjysmëhënës së kuqe tha sot se kishte mbërritur në Gazan e shkatërruar nga bombardimet nga tha se vuajtjet ishin “të patolerueshme”.

“Përsëris thirrjen urgjente për nevojën e mbrojtjes së civilëve sipas ligjeve të luftës dhe për lejimin e kalimit të ndihmave,” - tha Mirjana Spoljaric said on X, formerly Tëitter.

Ndërsa Izraeli thotë se “nuk kërkon të zhvendosë përgjithmonë banorët e Gazës” megjithë kërcënimet e ushtrisë për largimin e banorëve drejt jugut për të lejuar vazhdimin e ofensivës.

Zëdhënsi ushtrisë Jonathan Conricus tha se Izraeli “nuk po përpiqet të zhvendosë asnjë për gjithmonë”, por shumë palestinezë i tremben një tjetër dëbimi të 760,000 njerëzve të tyre, që ndodhi në kohën e krijimit të Izraelit 75 vjet më parë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese