Tirana
overcast clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
75 %
1kmh
100 %
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
Hën
8 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Mijëra australianë pozojnë të zhveshur për setin ndërgjegjësues për kancerin e lëkurës (FOTO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Rreth 2,500 njerëz pozuan të zhveshur për realizimin e setit fotografik, nga artisti amerikan, Spencer Tunick në plazhin Bondi të Sidneit, në shenjë ndergjegjëësimi për kancerin e lëkurës.

Tunick, i njohur për realizimin e fotosesioneve masive nudo në monumentet botërore, përdori një megafon për të drejtuar të pranishmit në disa pozicione në plazh, para se ato të futeshin për t’u larë.

Artisti me bazë në Nju Jork bashkëpunoi me një shoqatë bamirësie për instalimin e “artit lakuriq” në një përpjekje për të rritur ndërgjegjësimin për melanomën, formën e katërt më të zakonshme të kancerit në Australi.

“Ne kemi një mundësi për të rritur ndërgjegjësimin për kontrollet e lëkurës dhe unë jam i nderuar … që vij këtu, bëj artin tim dhe thjesht festoj trupin dhe mbrojtjen,” tha Tunick.

Në Australi këtë vit janë regjistruar 17,756 persona me kancer të lëkurës.

Më shumë


spot_img

spot_img