Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
1.5kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
30 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Meta zbardh dialogun me homologun slloven: Qytetarët e Kosovës meritojnë liberalizimin e vizave, Ballkani Perëndimor nuk ka nevojë për ndryshim kufijsh

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti Ilir Meta ka pritur sot në takim homologun slloven Borut Pahor, ku ndër të tjera biseduan për vijimin e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit.

Në një postim në Facebook, Kreu i Shtetit shprehet se populli i Kosovës meriton sa më parë liberalizimin e vizave me Bashkimin Europian, të cilat sipas tij u mbështetën nga presidenti i Sllovenisë.

Meta shton më tej se Ballkani Perëndimor nuk ka nevojë për ndryshimin e kufijve, por heqjen e tyre përmes bashkëpunimit rajonal.

Postimi i Ilir Metës:

Qytetarët e Kosovës meritojnë sa më parë liberalizimin e vizave me Bashkimin Europian.

Të njëjtin qëndrim më shprehu sot edhe Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, me të cilin gjithashtu nënvizuam rëndësinë e vijimit të dialogut Kosovë-Serbi për arritjen e një marrëveshjeje të qëndrueshme dhe reciprokisht të pranueshme nga të dyja palët, që do të përshpejtonte proceset integruese të këtyre vendeve. E ardhmja e vendeve të Ballkanit Perëndimor nuk është ndryshimi i kufijve por heqja e tyre si në vetë Bashkimin Europian, nëpërmjet bashkëpunimit më të ngushtë rajonal dhe të distancimit nga e kaluara e hidhur.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img