Tirana
broken clouds
21.3 ° C
21.3 °
21.3 °
74 %
1.3kmh
54 %
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
28 °
Mar
27 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Meta vlerëson veprimtarët atdhetarë nga trevat shqiptare: Kanë lënë gjurmë të pashlyera në historinë dhe trashëgiminë e kombit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti Ilir Meta, pëmes një ceremonie solemne ka nderuar sot pesë veprimtarë të shquar atdhetarë nga Nishi, Medvegja, Presheva dhe Bujanovci, për kontributet e tyre të shquara patriotike për mbrojtjen e çështjes shqiptare dhe lartësimin e vlerave më të mira kombëtare.

Me “Dekoratën e artë të Shqiponjës”, kreu i shtetit nderoi pas vdekjes Ridvan Qazimin, me Dekoratën “Nderi i Kombit” u nderua profesori Ahmet Gashi, me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” nderoi Ibrahim Kelmendin (pas vdekjes)  si dhe Llukman Halilin, ndërsa me Titullin “Naim Frashëri” dekoroi Bafti Krasniqin (pas vdekjes).

Meta gjithashtu, është shprehur se këto personalitete kanë  lënë gjurmë të pashlyera në historinë, kulturën, shkencën dhe trashëgiminë e kombit tonë.

Postimi i plotë i Ilir Metës:

Mikprita vëllazërisht dhjetëra bashkëatdhetarë nga Nishi, Medvegja, Presheva, Bujanovci dhe Kosova, për të marrë pjesë së bashku, në një ceremoni domethënëse dhe tepër të veçantë, të vlerësimit të pesë personaliteteve të paharruara të këtyre trevave, që aq shumë kanë vuajtur dhe po aq shumë kanë dhënë për mbrojtjen e çështjes kombëtare.

I lumtur të nderoja Profesorin e ndjerë Ahmet Gashi, luftëtarin e orëve të para për liri, dije, arsimim dhe emancipim të kombit, këshilltarin e Isa Boletinit dhe bashkëveprimtarin e vëllezërve Frashëri dhe shumë patriotëve e rilindasve të tjerë të asaj periudhe.

Një vlerësim të merituar bëra edhe për Profesor Ibrahim Kelmendin, udhëheqësin e lëvizjeve të vitit ’44 për mbrojtjen e popullatës shqiptare në Kosovë nga masakrat sllavo-komuniste, historianin dhe shkencëtarin e rrallë, që me dinjitet mbrojti në veprat e tij prejardhjen ilire të shqiptarëve nën ish-Jugosllavi.

Një tjetër figurë të shquar, që nderova është Bafti Krasniqi, mësuesi shumë i dashur nga Medvegja, me kontribut të shquar për mbrojtjen e gjuhës shqipe, ngritjen e vetëdijes dhe ruajtjen e identitetit kombëtar shqiptar në Luginë, veçanërisht duke penguar politikat agresive asimiluese.

Ridvan Qazimi, apo siç hyri në histori, Komandant Lleshi, është njëri nga Dëshmorët e Kombit, që nderova gjithashtu, i cili krah Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës sakrifikoi jetën e tij për kauzën shqiptare dhe sensibilizimin e faktorit ndërkombëtar për të drejtat e mohuara dhe shtypjen e papranueshme të shqiptarëve në Preshevë, Bujanovc e Medvegjë.

Pata kënaqësinë ta vlerësoj edhe gazetarin dhe intelektualin e mirënjohur nga Kosova, Llukman Halili, i cili me profesionalizmin dhe veprimtarinë e gjerë publicistike e atdhetare, frymëzoi brezat e rinj të gazetarëve se si duhet të punohet me përkushtim për të vërtetën dhe të mirën e kombit.

Është në nderin tonë të kujtojmë, nderojmë dhe vlerësojmë të gjitha ato personalitete, të cilat bënë të mundur, që kombi ynë të mbijetojë dhe të ndihet krenar për arritjet e tij.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img