Tirana
broken clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
5.7kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
8 °
Sht
8 °
Die
8 °
Hën
8 °
E enjte, 9 Dhjetor, 2021
spot_img

Meta vlerëson me dekorata e tituj Prekë Calin dhe atdhetarë të tjerë të shquar në Malësinë e Madhe

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i vendit Ilir Meta ka vlerësuar disa figura të shquara në Malësinë e Madhe.

Kreu i Shtetit dha dekoratën “Nderi i Kombit” për Calin pas vdekjes dhe për Pretash Zekë Ulajn, Prekë Gjolajn e Kolë Smajlajn me titullin “Kalorësi i Urdhrit të Skënderbeut”.

Meta u shpreh se Prekë Cali në gjysmë shekulli ishte i pari në betejat e vështira teksa mbetet një nga figurat më të rëndësishme qëndrestare.

Postimi i plotë i Ilir Metës:

Me rastin e 110-vjetorit të ngritjes së Flamurit Kombëtar në Deçiç nga Heroi Ded Gjo Luli dhe të mbajtjes së Kuvendit historik të Grecës, ngjarje të rëndësishme që i paraprinë

Pavarësisë së Shqipërisë, pata sot kënaqësinë e veçantë të vlerësoja në Malësinë e Madhe, trevë simbol të atdhedashurisë dhe qëndresës, katër ndër bijtë e saj më të shquar, prijësit legjendarë të lëvizjeve patriotike për mbrojtjen e lirisë, sovranitetit dhe integritetit territorial, Prekë Cali, Pretash Zekë Ulaj, Prekë Gjolaj dhe Kolë Maç Smajlaj.

Mirënjohje dhe nderimin më të thellë për kontributet dhe aktet trimërore, për sakrificat sublime dhe atdhetarizmin e treguar për të lartësuar Flamurin Kombëtar, që përherë do të frymëzojnë.

Asgjë nuk mund ta zhbëjë patriotizmin dhe gjakun e derdhur për mbrojtjen e Shqipërisë së lirë, të pavarur dhe sovrane!

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img