Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
34 %
3.6kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Meta takim me zv/presidentin e Bankës Botërore: Pozitive rritja e bashkëpunimit mes institucioneve

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta zhvilloi një takim me zëvendëspresidentin e Bankës Botërore për Evropën Qendrore dhe Rajonin e Azisë, Cyril Müller. Palët  diskutuan mbi ecurinë e projekteve ekzistuese në fusha si ujësjellës-kanalizime, transporti, energjia, etj.

Meta  vlerësoi bashkëpunimin që ekziston midis institucionit të Kuvendit dhe Bankës Botërore duke u ndalur veçanërisht tek projektet i kësaj të fundit për parlamentet. Ai tha se pala shqiptare vlerëson rritjen e bashkëpunimit mes stafit të Kuvendit dhe atij të Bankës Botërore sa i përket rritjes së transparencës, llogaridhënies dhe bashkëpunimit me publikun, ndërsa nënvizoi nevojën për thellimin e reformave në sektorët më të ndjeshëm të ekonomisë së vendit.

Muller e ka konsideruar Shqipërinë si një partner të rëndësishëm për BB, që ka shënuar progres të qenësishëm gjatë viteve të fundit.

Më shumë

spot_img