Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
54 %
5.1kmh
0 %
Mër
11 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
11 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Meta shpërndan intervistën e anëtares së Komisionit të Venecias: Koha të zbatohen rekomandimet, e vetmja rrugë për çeljen e negociatave

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c5155c80107d83a71653b33109a9668c

Presidenti Ilir Meta ka deklaruar se është koha për zbatimin e rekomandimeve të Komisioni të Venecias.

Ai ka shpërndarë një intervistë të Deutsche Ëelle nga profesorja Angelika Nußberger, anëtare gjermane e Komisionit të Venecias, e cila shprehet se për Shqipërinë ka një rëndësi të jashtëzakonshme të ketë një Gjykatë Kushtetuese funksionale, ku hapi tjetër i nevojshëm është të ecet përpara me emërimet e tjera të gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Ndërsa Meta thekson se është koha për zbatim korrekt të rekomandimeve, pasi kjo është e vetmja rrugë drejt çeljes së negociatave dhe funksionimit të shtetit ligjor.

Postimi i plotë:

PO, NUK KA MË VEND PËR INTERPRETIME!
Tani është koha për ZBATIMIN KORREKT të REKOMANDIMEVE të Komisionit të Venecias, përmes BASHKËPUNIMIT TRANSPARENT dhe KONSTRUKTIV.
Është shumë e rëndësishme që Komisioni i Venecias do të ndjekë edhe zbatimin e rekomandimeve të tij të fundit për Gjykatën Kushtetuese dhe Gjykatën e Lartë.
Po kështu rekomandimet e Komisionit të Venecias janë në ndjekje nga Parlamenti Europian dhe vendet anëtare.
Kjo është e vetmja rrugë drejt çeljes së negociatave dhe funksionimit të shtetit ligjor.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img