Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
2.6kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
18 °
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
13 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Meta pret presidentin Ader: Hungaria mik i veçantë, na është gjendur gjithnjë pranë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta priti Presidentin e Hungarisë, János Áder me të cilin vlerësuan marrëdhëniet miqësore mes dy vendeve.

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta shprehu kënaqësinë për këtë vizitë të Presidentit Áder në Tiranë, duke theksuar se Hungaria është një mik dhe aleat i veçantë për shqiptarët, dhe ka qëndruar gjithnjë pranë nesh në momente të veçanta të historisë sonë.

“Por mbi të gjitha mbetemi gjithnjë së bashku si aleatë në NATO dhe partnerë në Bashkimin Evropian, për t’u përballur me sfidat e përbashkëta që cenojnë kontinentin tonë”, theksoi Meta.

Presidenti i Hungarisë János Áder nënvizoi se Hungaria është mbështetëse e procesit të integrimit evropian të Shqipërisë duke vënë në dukje se “alfa dhe omega e progresit dhe e hapjes së negociatave është reformimi i sistemit të drejtësisë”.

Në këtë kontekst Kryetari i Kuvendit Meta u shpreh se procesi i reformës në drejtësi është thelbësor jo vetëm për integrimin evropian të vendit, por edhe për krijimin e një klime më të besueshme biznesi. Meta u shpreh se Shqipëria mbështetet tek përkrahja dhe eksperienca e Hungarisë në drejtim të integrimit evropian si dhe mirëpret investimet hungareze në vend.

Në përfundim, Kryetari Meta dhe Presidenti Áder diskutuan mbi zhvillimet në rajon, duke ndarë bindjen se bashkëpunimi rajonal është kyç për sigurinë, stabilitetin dhe zhvillimin e qëndrueshëm të të gjithë vendeve tona.

Më shumë
spot_img
spot_img