Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
2.1kmh
0 %
Sht
19 °
Die
19 °
Hën
13 °
Mar
12 °
Mër
5 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Meta pret në Presidencë ambasadoren e re të Letonisë: E garantova për vijimin e kontributit të Shqipërisë…

Lajme të ngjashëm

Presidenti Ilir Meta ka pritur sot në një takim Ambasadoren e re të Letonisë në Shqipëri, Solvita Āboltiņa.

Meta e ka uruar ambasadoren për detyrën e re, ndërkohë shprehet se e garantoi atë për vijimin e kontributit të Shqipërisë në kuadër të forcave të NATO-s në Letoni.

Mesazhi i plotë i Metës:

Pata kënaqësi të prisja sot Ambasadoren e re të Letonisë në Shqipëri, rezidente në Itali, Znj. Solvita Āboltiņa, një personalitet mjaft i spikatur politik e diplomatik, me rastin e paraqitjes së Letrave Kredenciale.

E urova në detyrën e re dhe e sigurova për bashkëpunim të ngushtë në arritjen e objektivit të përbashkët për forcimin e mëtejshëm e në të gjitha fushat të marrëdhënieve dy palëshe.

Shqipëria dhe Letonia, si aleate në NATO, ndajnë vizione të përbashkëta për sfidat e sigurisë europiane.

Garantova për vijimin e kontributit të Shqipërisë në kuadër të forcave të NATO-s në Letoni.

Gjithashtu falenderova autoritetet letoneze për mbështetjen konsekuente për procesin e integrimit europian të Shqipërisë dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Mirënjohës Letonisë për ndihmat humanitare për lehtësimin e pasojave të tërmetit dhe përmbytjeve në vend.

Më shumë